11.11.2023 przyjęty został herb gminy Dębowiec, zaopiniowany wcześniej pozytywnie przez Komisję Heraldyczną razem z towarzyszącymi symbolami.
W przypadku herbu było to tylko odświeżenie jego wizerunku, który był zasadniczo poprawny zarówno od strony rysunkowej (wykonany był według grafiki z Miast polskich w tysiącleciu) jak i historycznej (nawiązujący do dawnych pieczęci miejskich Dębowca). Poprawiono tylko błąd polegający na wyrysowaniu godła w lustrzanym odbiciu, zmieniono tarczę i barwy na odcienie zalecane przez KH. Herb Dębowca oprócz godła mówiącego zawiera także lilie prawdopodobnie udzielone przez któregoś z monarchów andegaweńskich jako wyraz szczególnej łaski. O łasce tej może świadczyć legenda napieczętna na XIV-wiecznej pieczęci głosząca PIECZĘĆ, TO JEST ZNAK WIERNEGO MIASTA DĘBOWYDZIAŁ. Jest to ciekawy przykład herbu skonstruowanego w taki nietypowy sposób, że symbole władzy zwierzchniej znajdują się w miejscu pośledniejszym od symbolu lokalnego.
W oparciu o herb powstał zestaw pozostałych insygniów: flaga, banner, flaga stolikowa, pieczęcie oraz sztandar. Na sztandarze dodatkowym elementem symbolicznym stała się dewiza, nawiązująca do wspomnianej legendy napieczętnej.
Wuzasadnieniu uchwały ustanawiającej znalazł się błąd dotyczący autorów projektu. Wymieniony został Robert Fidura i Wiktor Porycki, podczas gdy autorzy to oczywiście Kamil Wójcikowski i Robert Fidura. Wiktor Porycki to pseudonim Roberta Fidury.
Ponieważ władze gminy opublikowały tulko skrócone uzasadnienie merytoryczne, jego pełną treść podajemy tutaj.