Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Węgierska Górka

2014-06-30 11:10:48, komentarzy: 0

13 czerwca 2014 nasze projekt herbu, flagi, baneru i pieczęci gminy Węgierska Górka uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy MAiC.

 

Herb gminy Węgierska Górka

Herb gminy Węgierska Górka to: W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą, i ogonem złotymi.

 

Herb gminy Węgierska Górka nawiązuje z jednej strony do pieczęci dawnej jednostkowej gminy Cięcina, która wyobrażała w polu pieczęci jeźdźca. To właśnie na gruntach Cięciny założono folwark Węgierska Górka, który rozwinął się w dzisiejszą siedzibę władz gminy.

Pieczęć Cięciny

 

Z drugiej strony, poprzez barwy herbu, umieszczenie jeźdźca na trójwzgórzu, oraz jego specyficzną stylizację, otrzymujemy nawiązanie do Węgier, zatem do nazwy siedziby władz gminy.

 

Herb Węgier

« powrót

Dodaj nowy komentarz