Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Kamieniec Ząbkowicki

2012-12-04 14:49:16, komentarzy: 0

 Nasze projekty herbu, flagi, bannera, pieczęci, łańcuchów i sztandaru gminy Kamieniec Ząbkowicki uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy MAiC.

 

Herb gminy Kamieniec Ząbkowicki przedstawia w polu błękitnym z prawej lwa złotego z orężem czerwonym, wspiętego, za kratą srebrną, z lewej takiegoż lwa, w koronie, wśród biletów złotych.

Herb upamiętnia dwóch ważnych historycznych właścicieli Kamieńca i okolic. Lew za kratą znajduje się w II i III polu herbu Cystersów kamienieckich, którzy posiadali Kamieniec i liczne okoliczne wioski przez ponad 550 lat. Lew otoczony biletami to godło herbu dynastii Oranje-Nassau, z której pochodziła księżniczka Marianna Orańska. Marianna przejęła dobra kamienieckie po Cystersach, na początku XIX wieku. Walnie przyczyniła się do rozwoju okolicy, zbudowała monumentalny pałac-zamczysko i jest do dzisiaj uważana za dobrodziejkę przez okolicznych mieszkańców. Jest tak pomimo, że ludność polska zastąpiła niemiecką.

Flaga gminy Kamieniec Ząbkowicki to płat o proprcjach 5:8, złoty, z dwoma wąskimi błękitnymi pasami poziomymi od góry i od dołu. W części czołowej herb Gminy. Układ flagi nawiązuje do flagi królestwa Prus. Królem Prus był małżonek Marianny Orańskiej, który współfinansował budowę pałacu.

Baner gminy jest pionowym odwzorowaniem flagi, o proporcjach 4:1.

Pieczęć gminy jest okrągła, zawiera w części centralnej pełny herb, zaś na otoku legendę *GMINA*KAMIENIEC ZĄBKOWICKI.

Dla gminy Kamieniec Ząbkowicki zaprojektowaliśmy także inne symbole - Łańcuchy Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy, Odznakę Honorową Zasłużonego dla Gminy oraz sztandar.

« powrót

Dodaj nowy komentarz