Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Jedlicze

2014-07-01 16:20:46, komentarzy: 2

27 czerwca 2014 nasze projekty herbu, flagi, baneru i innych insygniów gminy i miasta Jedlicze uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy MAiC. Jesteśmy zadowoleni tym bardziej, że ten akurat przypadek ciągnął się dość długo.

 

Herb miasta i gminy Jedlicze

Herb gminy i miasta Jedlicze przedstawia w polu złotym od czoła koronę jodły z ośmioma gałęziami, po trzy na każdą stronę i dwie na wprost, od podstawy zaś godło herbowe rodziny Karnickich czarne.

 

Herb gminy i miasta Jedlicze nawiązuje do nazwy miasta Jedlicze, która wywodzi się od miejsca, w którym rosną jodły. Godło herbowe rodu Karnickich, tj. Kościesza odmienna, przypomina fakt, że pierwotna lokacja miasta Jedlicze miała miejsce w okresie, gdy Jedlicze należało do tej rodziny. Barwa godła została odmieniona, aby z jednej strony przywodzić na myśl pień jodły, zaś z drugiej aby nie złamać zasady alternacji heraldycznej. Ponadto, barwa czarna może przywodzić na myśl ropę, której wydobycie jest do dzisiaj ważną gałęzią gospodarki Jedlicza.

 

Herb baronowski Remigiana Karnickiego

 

Pozostałe insygnia są pochodnymi herbu.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Kirsan 1:52, 29 października 2014

    Jako stały czytelnik waszych uzasadnień heraldyczno-historycznych zwróciłem uwagę na projekt ze świętym Łukaszem ukazanym przy pisaniu ikony. Zastanawiam się, czy gdyby ten projekt dotyczył którejś z gmin Białostocczyzny z przeważającą ludnością prawosławną, to czy komisja skłonna byłaby jednak przychylić się do takiego sposobu przedstawienia tego świętego (bo właśnie taki wizerunek Łukasza Ewangelisty jest szalenie popularny na tych terenach i sam w sobie jest nawet dość często spotykaną ikoną w tutejszych cerkwiach). Czy też może właśnie tym bardziej zgody na taki projekt nie byłoby.

    Odpowiedz
  • Admin 15:12, 29 października 2014

    Myślę, że nie byłoby zgody, ponieważ główny zarzut Komisji dotyczył tego, że według nich herb nie może być obrazkiem przedstawiającym jakąś scenkę. Argument dyskusyjny moim zdaniem - w historycznych herbach są np. sceny Zwiastowania i Wniebowstąpienia. Ale kto przeniknie Komisję Heraldyczną, niekonsekwencja zdarzała się im już nie jeden raz. Projekt ze sceną pisania ikony był nawet wstępnie zaakceptowany na konsultacjach!

    Odpowiedz