Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

O nas w mediach

Konsultacje społeczne w sprawie wyboru projektu herbu Gminy Markowa

2014-05-15 12:26:36, komentarzy: 5

Gmina Markowa konsultuje nasze projekty herbu z mieszkańcami. Czytaj więcej. Jeszcze tutaj.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Kirsan 14:47, 4 lipca 2014

  Zamieścili już wyniki, ponad 60% za herbem z toporkiem.

  Odpowiedz
 • Admin 9:21, 22 października 2014

  Moim zdaniem jest to niestety gorsza opcja. Mogą być problemy przy procedowaniu z tym herbem przed Komisją Heraldyczną.

  Odpowiedz
 • Kirsan 1:53, 29 października 2014

  Być może jest to rzeczywiście gorszy wybór w sensie przyszłych przepychanek w tej komisji... Najwidoczniej użycie atrybutów świętych musi dawać tam jakiś wielki plus na starcie. Ale, przynajmniej moim skromnym zdaniem, „toporek” jest dużo bardziej udany graficznie i przede wszystkim ciekawszy pod względem symbolicznym.

  Odpowiedz
 • Admin 15:08, 29 października 2014

  Niestety boję się, że o ile toporek jest słuszny jako nawiązanie do rodu Pileckich, o tyle jego przedstawienie z pieńkiem może być odczytywane jako banalne odwołanie do karczunku. A karczunek to powszechna procedura przy zakładaniu wsi i nic oryginalnego. Jako projektant mam nauczkę na przyszłość - pokazywać samorządom tylko te projekty, do których jestem w 100% przekonany. Już nie pierwszy raz bowiem został wybrany wariant, co do którego mam wątpliwości. Dużo lepszy był projekt w którym toporek trzymał Lew Św. Marka, w nawiązaniu do nazwy Markowa. Niestety, projekt ten nie doszedł nawet do etapu konsultacji społecznych.

  Odpowiedz
 • Admin 15:14, 29 października 2014

  Atrybuty świętych są zawsze "bezpiecznym" tematem - motyw używany w historycznych polskich herbach miejskich no i nawiązujący do historii parafii. A historia parafii, jeśli parafia jest stara, to tak naprawdę historia gminy - parafie były instytucjonalnymi poprzedniczkami gmin i pełniły część ich funkcji.

  Odpowiedz