Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Przyjęcie herbu gminy Dębowiec

2023-12-05 18:15:42, komentarzy: 0

11.11.2023 przyjęty został herb gminy Dębowiec, zaopiniowany wcześniej pozytywnie przez Komisję Heraldyczną razem z towarzyszącymi symbolami.

 

 

W przypadku herbu było to tylko odświeżenie jego wizerunku, który był zasadniczo poprawny zarówno od strony rysunkowej (wykonany był według grafiki z Miast polskich w tysiącleciu) jak i historycznej (nawiązujący do dawnych pieczęci miejskich Dębowca). Poprawiono tylko błąd polegający na wyrysowaniu godła w lustrzanym odbiciu, zmieniono tarczę i barwy na odcienie zalecane przez KH. Herb Dębowca oprócz godła mówiącego zawiera także lilie prawdopodobnie udzielone przez któregoś z monarchów andegaweńskich jako wyraz szczególnej łaski. O łasce tej może świadczyć legenda napieczętna na XIV-wiecznej pieczęci głosząca PIECZĘĆ, TO JEST ZNAK WIERNEGO MIASTA DĘBOWYDZIAŁ. Jest to ciekawy przykład herbu skonstruowanego w taki nietypowy sposób, że symbole władzy zwierzchniej znajdują się w miejscu pośledniejszym od symbolu lokalnego.
W oparciu o herb powstał zestaw pozostałych insygniów: flaga, banner, flaga stolikowa, pieczęcie oraz sztandar. Na sztandarze dodatkowym elementem symbolicznym stała się dewiza, nawiązująca do wspomnianej legendy napieczętnej.

 

Pieczęć Dębowca  Miasta polskie w tysiącleciu Poprzedni herb

 

Wuzasadnieniu uchwały ustanawiającej znalazł się błąd dotyczący autorów projektu. Wymieniony został Robert Fidura i Wiktor Porycki, podczas gdy autorzy to oczywiście Kamil Wójcikowski i Robert Fidura. Wiktor Porycki to pseudonim Roberta Fidury.

 

Ponieważ władze gminy opublikowały tulko skrócone uzasadnienie merytoryczne, jego pełną treść podajemy tutaj.

« powrót

Dodaj nowy komentarz