Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Świlcza

2024-02-19 18:35:09, komentarzy: 0

 

Otrzymaliśmy zgodę na opublikowanie informacji na temat kolejnego herbu pozytywnie zaopiniowanego przez Komisję Heraldyczną w ostatnim czasie. Jest to herb podrzeszowskiej Gmina Świlcza.

 

Herb odwołuje się do bardzo ciekawego zabytku piśmienniczego związanego ze Świlczą (i inną wsią na terenie gminy, Woliczką), mianowicie do "Statutu dla wsi Świlczy i Woliczki" z ok. 1628 roku wydanego przez właściciela wsi, Mikołaja Spytka Ligęzę. Dokument ten powstał po niszczycielskim najeździe Tatarów, jaki miał miejsce w roku 1624. Ustawa regulowała m.in. stosunki pańszczyźniane w Świlczy i Woliczce i zawierała instrukcje dotyczące władzy sądowniczej, ale jej najbardziej charakterystyczną częścią były artykuły poświęcone obronności wsi. Pierwszy artykuł obronny nadawał mieszkańcom prawo posiadania rusznicy zwanej „kobyłą” – jednej na jedno gospodarstwo, ewentualnie każde gospodarstwo miało utrzymywać odłożony fundusz w kwocie 6 zł na zakup takiej rusznicy. Komplet z rusznicą miały stanowić miartuch do prochu, kopa kul, suchy knot (lont), hubka i drobny proch w rożku. Ostatni akapit tego artykułu nadawał też kmieciom prawo posiadania szabli. Do tego właśnie "artykułu obronnego" odwołuje się projekt herbu gminy Świlcza, wyobrażający skrzyżowaną szablę i rusznicę. Będzie to jeden z nielicznych herbów samorządowych w Polsce, wyobrażający broń palną.
 
Warto podkreślić osobiste zaangażowanie w pracach przy projekcie aktualnego p.o. wójta gminy, Pana Sławomira Styki, który miał istotny wpływ na ostateczny kształt herbu (zasugerował ukazanie szabli i rusznicy, pierwotny projekt zakładał bowiem skrzyżowane dwie rusznice).
« powrót

Dodaj nowy komentarz