Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Sławatycze

2015-05-29 15:43:39, komentarzy: 2

29 maja 2015 roku nasze projekty herbu, flagi, banneru, pieczęci, łańcuchów oraz sztandaru gminy Sławatycze uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej.

 

Herb gminy Sławatycze to:

 

W polu złotym orzeł czarny o uzbrojeniu złotym i języku czerwonym, z mitrą na głowie oraz na piersi z tarczą sercową błękitną, w której trzy trąby czarne o okuciach, ustniku, wylocie i nawiązaniach złotych, w rosochę.Herb ten nawiązuje bezpośrednio do dawnego herbu miejskiego Sławatycz. Jest to herb Trąby Radziwiłłów, udostojniony cesarskim orłem. Radziwiłłowie udzielili miastu swojego herbu po raz pierwszy w 1677 roku, co później wielokrotnie potwierdzano. M.in. w 1693 roku czytamy: osobliwym przywilejem swoim temuż miastu sławatyckiemu herb domu swego, orła z trąbami trzema, nadał, tedy my go immobiliter aprobujemy. Z wizerunku godło sławatyckiego herbu znamy z jedynej pieczęci, odciśniętej pod dokumentami z 1767 i 1802 roku.
« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Gość 10:26, 31 sierpnia 2015

    Zamiast polskiej kury mamy niemiecką wronę.

    Odpowiedz
  • Admin 12:54, 31 sierpnia 2015

    No cóż, prawda historyczna jest jaka jest. Herbem Sławatycz jest herb Radziwiłłów, którzy dostali czarnego orła od cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

    Odpowiedz