Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Sędziejowice

2012-11-16 16:30:04, komentarzy: 0

 

Dzisiaj nasze projekty herbu, flagi, bannera i pieczęci gminy Sędziejowice uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy MAiC. Gmina Sędziejowice używała do tej pory herbu, który był niezgodny z zasadami heraldyki.

 

Herb gminy Sędziejowice przedstawia w polu czerwonym dwie kosy srebrne z drzewcami złotymi w krzyż skośny; na prawo, lewo i u góry od skrzyżowania po lilii srebrnej; pod nim takiż wąż, pełzający, z jabłkiem złotym w pysku, i takąż koroną nad głową.

 

Gmina Sędziejowice jest dużą gminą z bogatą historią, dlatego też bogata jest zawarta w herbie symbolika. Potrójna lilia oraz wąż nawiązują do najważniejszych właścicieli ziemskich w gminie. Same Sędziejowice oraz trzy inne miejscowości gminy należały do Kapituły Gnieźnieńskiej, która pieczętowała się właśnie trzema liliami. Kapituła ufundowała na terenie gminy dwa z trzech historycznych kościołów parafialnych. Z kolei wąż był godłem herbowym rodu Wężyków, którzy właśnie na terenie gminy, w Woli Wężykowej mieli swoje gniazdo rodowe. W Woli urodził się Jan Wężyk, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Dwie skrzyżowane, osadzone na sztorc kosy, to odwołanie do zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Sędziejowicami, rozegranej w czasie powstania styczniowego, w której znaczącą rolę odegrali kosynierzy. Do bitwy tej nawiązywał także dotychczasowy herb gminy.

 

Flaga gminy Sędziejowice jest flagą heraldyczną, w której płat wypełniają godła herbu, zniekształcone tak, aby dopasować je do kształtu płata.

 

Baner gminy Sędziejowice jest pionowym odwzorowaniem flagi.

 

Pieczęć gminy Sędziejowce jest okrągła, o średnicy 36 mm, z godłem herbu w części centralnej i legendą otokową na skraju.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW