Projektowanie herbów, herb dla gminy, miasta, powiatu, oraz inne symbole samorządowe

Serwis heraldyczny
Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury

Bieżące wiadomości

Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej - Malczyce

2014-10-29 15:27:13, komentarzy: 0

24 października 2014 nasze projekty herbu, flagi, banneru, pieczęci i innych insygniów gminy Malczyce uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Jest to okrągły, 20 zatwierdzony zestaw symboli.

 

 

Herb gminy Malczyce przedstawia w polu srebrnym, na falach błękitno-srebrnych, łódkę czarną z trójkątnym żaglem czerwonym, na którym znak osobisty Henryka Brodatego srebrny.

 

Inspirację do projektu herbu gminy Malczyce zaczerpnięto z zaprojektowanego na początku XX wieku herbu Malczyc. Miejscowość ta przeżywała wówczas rozkwit i planowała starać się o nadanie praw miejskich. W ramach działań w celu uzyskania tych praw, zlecono opracowanie herbu na podstawie starej pieczęci sądowej.

 

Ponieważ herb Malczyc powstał w dobie upadku sztuki heraldycznej, nie nadawał się on do przywrócenia jako herb gminy Malczyce. Przedstawiał on bowiem krajobraz, a nie godła herbowe na tarczy. Ponadto, uznaliśmy, że herb gminy Malczyce powinien zawierać element wspólny dla całej gminy - herb z łódką przynależał tylko do Malczyc, inne wsie gminy miały swoje pieczęcie. Dlatego też herbową łódkę znacznie zmodyfikowano, usunięto sternika, rozwinięto żagiel, i dodano ogólnośląski symbol - znak Henryka Brodatego.

Pozostałe insygnia wywiedziono z herbu.

 

Malczyce dotąd posługiwały się błędnym herbem, częściowo tylko zainspirowanym dawnym herbem Malczyc. Błędy polegały m.in. na wykorzystaniu godła wojewódzkiego, użyciu podziału tarczy, oraz złamaniu zasady alternacji. Uzasadnienia nie znajdowało także używanie herbu w wersji tzw. wielkiej.

« powrót

Dodaj nowy komentarz